Skip to content

21 No. Mountain AvenueMontclair, NJ 07042

Last Sale Date
Sep 16, 2005

Property Information

Block1402
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2010$10,412+7.0%
2009$9,729-44.3%
2008$17,479+5.3%
2007$16,598+3.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$870,000
DeedBook 6238, Page 509

Property Sale

SaleMulti
$316,000
DeedBook 5094, Page 490