Skip to content

36 Valley Road(Block 1404 Lot 11)Montclair, NJ 07042

Built 2016

Last Sale Date
Jun 11, 2018

Property Information

Block1404
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage---
Acreage0.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,200,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$2,200,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$74,880-6.1%
2024$79,787+6.2%
2023$75,100+1.1%
2022$74,308+1.8%
Property History

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 20180, Page 70271Recorded8/13/2018

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$12,885,125

To:

DeedBook 12436, Page 6084

Property Sale

SaleMulti
$644,871
DeedBook 5938, Page 100

Property Sale

SaleMulti
$650,000
DeedBook 5727, Page 863

Property Sale

SaleMulti
$340,000
DeedBook 5619, Page 734

Property Sale

SaleMulti
$415,000
DeedBook 4933, Page 331