Skip to content

25 St. Lukes Place C0002Montclair, NJ 07042

Built 1930

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Sep 20, 2021

Property Information

Block1405
Lot18
QualifierC0002
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description---
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage685
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
45%
Improvement Value:$91,700
55%
Total Assessment$166,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,673+0.7%
2024$5,634+4.6%
2023$5,386+1.6%
2022$5,299+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft685DeedBook 20211, Page 24515

Property Sale

Sale
$193,000
DeedBook 12181, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1930