Skip to content

700 Bloomfield AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1922
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 2, 2007

Property Information

Block1405
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage2,644
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$281,300
22%
Improvement Value:$969,200
78%
Total Assessment$1,250,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$42,555-6.1%
2024$45,343+6.2%
2023$42,680+1.1%
2022$42,229+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 5127, Page 582

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 4774, Page 723

Property Built

Built

Year Built: 1922