Skip to content

600 Bloomfield AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1962
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 9, 2015

Property Information

Block2208
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage2,628
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$309,400
68%
Improvement Value:$148,100
32%
Total Assessment$457,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,569-6.1%
2024$16,589+6.2%
2023$15,614+1.1%
2022$15,450+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$243,000
DeedBook 5024, Page 771

Property Built

Built

Year Built: 1962