Skip to content

15 St. Lukes Place C0001Montclair, NJ 07042

Built 1902

Last Sale Price
$451,560
Last Sale Date
Nov 29, 2021

Property Information

Block1405
Lot23
QualifierC0001
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,132
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
47%
Improvement Value:$166,200
53%
Total Assessment$316,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,760+0.7%
2024$10,688+4.6%
2023$10,216+1.6%
2022$10,052+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$451,560

To:

Sq Ft1,132DeedBook 20211, Page 44057

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,132DeedBook 20171, Page 11140Recorded12/21/2017

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,132DeedBook 12501, Page 2203Recorded6/23/2014

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 12088, Page 6252

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 5187, Page 618

Property Built

Built

Year Built: 1902