Skip to content

311 Claremont AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Aug 29, 2022

Property Information

Block1507
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningOR3
Sq Footage4,126
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$487,900
61%
Improvement Value:$312,100
39%
Total Assessment$800,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,224-9.6%
2024$30,129+4.6%
2023$28,801+1.6%
2022$28,338+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,100,000

To:

Sq Ft4,126DeedBook 20220, Page 80963

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 6019, Page 486

Property Sale

SaleMulti
$178,900
DeedBook 4784, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 1900