Skip to content

148 Valley RoadMontclair, NJ 07042

Built 1990
Commercial

Last Sale Price
$7,180,000
Last Sale Date
Feb 24, 2022

Property Information

Block1507
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningNC
Sq Footage14,184
Acreage0.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$863,000
27%
Improvement Value:$2,349,200
73%
Total Assessment$3,212,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$109,311+0.7%
2024$108,572+4.6%
2023$103,786+1.6%
2022$102,116+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$7,180,000

To:

Sq Ft14,184DeedBook 20220, Page 25712

Property Sale

SaleMulti
$350,000
DeedBook 5578, Page 809

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 5334, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 4822, Page 565