Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
37 No.Mountain Av Unit BMontclair, NJ 07042
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 23, 2021
Property Information
Block1507
Lot20.01
QualifierC0002
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---
Building Details
Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage---
Acreage---
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$563,500
37%
Improvement Value:$974,900
63%
Total Assessment$1,538,400
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $52,352 | +0.7% |
| 2024 | $51,998 | — |
Property History
No events match the selected filters.