Skip to content

311 Bay AvenueMontclair, NJ 07042

Commercial

Last Sale Price
$6,750,000
Last Sale Date
Jul 25, 2022

Property Information

Block4215
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage---
Acreage1.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,437,700
81%
Improvement Value:$337,200
19%
Total Assessment$1,774,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$60,400+0.7%
2024$59,992+4.6%
2023$57,347+1.6%
2022$56,424+1020.2%
Property History

Property Sale

Sale
$6,750,000

To:

DeedBook 20220, Page 70397

Property Sale

Sale
$1,357,406
DeedBook 12065, Page 6056