Skip to content

49 No. Mountain AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1887

Last Sale Price
$765,000
Last Sale Date
Jan 13, 2017

Property Information

Block1507
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage4,336
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$361,500
45%
Improvement Value:$449,200
55%
Total Assessment$810,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,588+0.7%
2024$27,402+4.6%
2023$26,194+1.6%
2022$25,772+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$765,000

To:

Sq Ft4,131DeedBook 20170, Page 8181

Property Sale

SaleMulti
$86,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1887