Skip to content

109 Valley RoadMontclair, NJ 07042

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$785,000
Last Sale Date
Jun 24, 2021

Property Information

Block1508
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningOR3
Sq Footage2,214
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$252,000
50%
Improvement Value:$252,100
50%
Total Assessment$504,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,155+0.7%
2024$17,039+4.6%
2023$16,287+1.6%
2022$16,025+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$785,000

To:

Sq Ft2,214DeedBook 20210, Page 92367

Property Sale

Sale
$529,900

From:

To:

Sq Ft2,593DeedBook 12454, Page 7313Recorded9/3/2013

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 5674, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1900