Skip to content

32 Park StreetMontclair, NJ 07042

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Apr 17, 2006

Property Information

Block2213
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningOR3
Sq Footage2,346
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$205,500
37%
Improvement Value:$345,000
63%
Total Assessment$550,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,734+0.7%
2024$18,607+4.6%
2023$17,787+1.6%
2022$17,500+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$615,000

To:

Sq Ft2,346DeedBook 6333, Page 852

Property Sale

SaleMulti
$275,000
DeedBook 4932, Page 668

Property Built

Built

Year Built: 1900