Skip to content

29a Talbot StreetMontclair, NJ 07042

Built 2017

Last Sale Price
$139,000
Last Sale Date
Jul 14, 2017

Property Information

Block1509
Lot40.03
QualifierC0291
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionCOAH UNIT
Dwellings1
ZoningNC
Sq Footage1,440
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
24%
Improvement Value:$95,100
76%
Total Assessment$125,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,257+0.7%
2024$4,228+4.6%
2023$4,042+1.6%
2022$3,977+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$139,000

To:

Sq Ft1,440DeedBook 20170, Page 86153

Property Built

Built

Year Built: 2017