Skip to content

14 Mission StreetMontclair, NJ 07042

Built 1890

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Apr 29, 1997

Property Information

Block4107
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionCOAH UNIT
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,558
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$10,000
7%
Improvement Value:$126,800
93%
Total Assessment$136,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,655+0.7%
2024$4,624+4.6%
2023$4,420+1.6%
2022$4,349+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$95,000

To:

Sq Ft1,558DeedBook 5475, Page 255

Property Built

Built

Year Built: 1890