Skip to content

580 Valley RoadMontclair, NJ 07043

Built 1970
Commercial

Last Sale Price
$1,000,000
Last Sale Date
Apr 21, 2025

Property Information

Block1711
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningNC
Sq Footage1,589
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$835,500
75%
Improvement Value:$276,500
25%
Total Assessment$1,112,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,841+0.7%
2024$37,586+4.6%
2023$35,929+1.6%
2022$35,350+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,000,000

To:

Sq Ft1,589DeedBook 20250, Page 26959

Property Sale

SaleMulti
$2,420,000
DeedBook 5386, Page 784

Property Built

Built

Year Built: 1970