Skip to content

42 Up. Montclair PlazaMontclair, NJ 07043

Built 1990
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 9, 2005

Property Information

Block1711
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningNC
Sq Footage5,217
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$562,800
57%
Improvement Value:$428,400
43%
Total Assessment$991,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,731+0.7%
2024$33,503+4.6%
2023$32,026+1.6%
2022$31,510+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1990