Skip to content

4-12 Alvin PlaceMontclair, NJ 07043

Built 1960
Commercial

Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
Mar 16, 2004

Property Information

Block1711
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningNC
Sq Footage4,551
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$462,100
36%
Improvement Value:$811,900
64%
Total Assessment$1,274,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$43,354+0.7%
2024$43,061+4.6%
2023$41,163+1.6%
2022$40,500+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,250,000

To:

Sq Ft4,551DeedBook 6055, Page 4

Property Sale

SaleMulti
$400,000
DeedBook 5187, Page 563

Property Built

Built

Year Built: 1960