Skip to content

635 Valley RoadMontclair, NJ 07043

Built 1907
Commercial

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
Feb 26, 2021

Property Information

Block1809
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningNC
Sq Footage3,680
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$556,500
51%
Improvement Value:$544,600
49%
Total Assessment$1,101,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,470+0.7%
2024$37,217+4.6%
2023$35,577+1.6%
2022$35,004+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,300,000

To:

Sq Ft3,680DeedBook 20210, Page 51204

Property Sale

SaleMulti
$625,000
DeedBook 5860, Page 617

Property Built

Built

Year Built: 1907