Skip to content

192 Harrison AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1945
Commercial

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Dec 9, 2024

Property Information

Block1903
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,100
46%
Improvement Value:$96,800
54%
Total Assessment$178,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,088+0.7%
2024$6,047+4.6%
2023$5,780+1.6%
2022$5,687+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000

To:

DeedBook 20250, Page 15521

Property Built

Built

Year Built: 1945