Skip to content

268-270 Bloomfield AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1957
Commercial

Last Sale Price
$1,322,135
Last Sale Date
Jun 12, 2012

Property Information

Block3103
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$281,300
96%
Improvement Value:$13,000
4%
Total Assessment$294,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,015-6.2%
2024$10,671+6.2%
2023$10,044+1.1%
2022$9,939+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$1,322,135

To:

DeedBook 12373, Page 1429

Property Built

Built

Year Built: 1957