Skip to content

166 Orange RoadMontclair, NJ 07042

Built 1880

Last Sale Price
$257,000
Last Sale Date
Aug 5, 1998

Property Information

Block2104
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,084
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$294,000
57%
Improvement Value:$219,400
43%
Total Assessment$513,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,471+0.7%
2024$17,353+4.6%
2023$16,588+1.6%
2022$16,321+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$257,000

To:

Sq Ft2,084DeedBook 5548, Page 41

Property Sale

SaleMulti
$230,000
DeedBook 5394, Page 141

Property Sale

SaleMulti
$235,250
DeedBook 5081, Page 463

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 4906, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1880