Skip to content

39 Harrison Avenue C0007Montclair, NJ 07042

Built 1967

Last Sale Price
$170,999
Last Sale Date
Apr 26, 2018

Property Information

Block2104
Lot26
QualifierC0007
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage780
Acreage1.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
48%
Improvement Value:$107,200
52%
Total Assessment$207,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,051+0.7%
2024$7,003+4.6%
2023$6,695+1.6%
2022$6,587+1.0%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$170,999

To:

Sq Ft780DeedBook 20180, Page 37999

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 12190, Page 3685

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 12092, Page 7222

Property Sale

Sale
$233,000
DeedBook 6050, Page 775

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5562, Page 852

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5367, Page 281

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 4979, Page 793

Property Built

Built

Year Built: 1967