Skip to content

39 Harrison Avenue C0019Montclair, NJ 07042

Built 1967

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
May 27, 2020

Property Information

Block2104
Lot26
QualifierC0019
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage760
Acreage1.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
56%
Improvement Value:$78,000
44%
Total Assessment$178,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,057+0.7%
2024$6,016+4.6%
2023$5,751+1.6%
2022$5,659+1.0%
Property History
Sales8

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft760DeedBook 20200, Page 61794

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft760DeedBook 20180, Page 1788Recorded1/9/2018

Property Sale

Sale
$132,000

From:

To:

Sq Ft760DeedBook 20170, Page 62651Recorded7/19/2017

Property Sale

Sale
$169,900
DeedBook 5959, Page 945

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 5892, Page 105

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5762, Page 99

Property Sale

Sale
$77,500
DeedBook 5573, Page 102

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5027, Page 331

Property Built

Built

Year Built: 1967