Skip to content

578-82 Bloomfield AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1897
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 1, 2021

Property Information

Block2208
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage8,273
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$721,900
51%
Improvement Value:$693,100
49%
Total Assessment$1,415,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$48,152-6.2%
2024$51,308+6.2%
2023$48,294+1.1%
2022$47,785+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$1,190,000
DeedBook 6403, Page 757

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1897