Skip to content

611-615 Bloomfield AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$780,000
Last Sale Date
Feb 27, 2001

Property Information

Block2209
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage9,944
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$471,600
29%
Improvement Value:$1,128,800
71%
Total Assessment$1,600,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$54,462-6.1%
2024$58,031+6.2%
2023$54,622+1.1%
2022$54,046+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$780,000

To:

Sq Ft9,944DeedBook 5755, Page 466

Property Sale

SaleMulti
$905,000
DeedBook 5026, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 1900