Skip to content

57 Valley RoadMontclair, NJ 07042

Built 2000
Public Property

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Dec 22, 1999

Property Information

Block2209
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$574,800
97%
Improvement Value:$17,100
3%
Total Assessment$591,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2001$5,663+5.0%
2000$5,391+4.4%
1999$5,164+3.6%
1998$4,983+5.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$300,000

To:

DeedBook 5673, Page 195

Property Sale

SaleMulti
$55,000
DeedBook NaN, Page NaN