Skip to content

294 Claremont AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1897

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 30, 2025

Property Information

Block2301
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,505
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$213,800
41%
Improvement Value:$312,900
59%
Total Assessment$526,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,924+0.7%
2024$17,802+4.6%
2023$17,018+2.9%
2022$16,534+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$915,000
Sq Ft2,505DeedBook 20201, Page 18549Recorded11/30/2020

Property Built

Built

Year Built: 1897