Skip to content

276 Claremont AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1907

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 18, 2021

Property Information

Block2301
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,659
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$229,500
42%
Improvement Value:$316,900
58%
Total Assessment$546,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,314+0.7%
2024$16,204+4.6%
2023$15,489+1.6%
2022$15,240+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$715,000
Sq Ft2,480DeedBook 20210, Page 22383Recorded2/26/2021

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1907