Skip to content

7 Vincent PlaceMontclair, NJ 07042

Built 1894

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jul 19, 2017

Property Information

Block2302
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,781
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,200
47%
Improvement Value:$261,900
53%
Total Assessment$494,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,610+0.7%
2024$16,498+4.6%
2023$15,771+1.6%
2022$15,517+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

To:

Sq Ft1,696DeedBook 20170, Page 67663

Property Sale

SaleMulti
$164,000
DeedBook 5315, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 1894