Skip to content

103 Chestnut StreetMontclair, NJ 07042

Built 1840

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Jun 15, 2006

Property Information

Block2305
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,227
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$216,700
41%
Improvement Value:$312,200
59%
Total Assessment$528,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,998+0.7%
2024$17,877+4.6%
2023$17,089+1.6%
2022$16,814+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$720,000

To:

Sq Ft2,227DeedBook 6355, Page 534

Property Sale

SaleMulti
$370,000
DeedBook 5727, Page 513

Property Built

Built

Year Built: 1840