Skip to content

125 Midland AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1897

Last Sale Price
$319,423
Last Sale Date
Jan 14, 2000

Property Information

Block2306
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,970
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$245,600
45%
Improvement Value:$298,100
55%
Total Assessment$543,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,502+0.7%
2024$18,377+4.6%
2023$17,567+1.6%
2022$17,284+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$319,423

To:

Sq Ft2,970DeedBook 5677, Page 386

Property Sale

SaleMulti
$282,000
DeedBook 4989, Page 181

Property Built

Built

Year Built: 1897