Skip to content

152 Walnut StreetMontclair, NJ 07042

Built 1865

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 6, 1999

Property Information

Block2312
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings3
ZoningR2
Sq Footage3,915
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$232,800
39%
Improvement Value:$361,200
61%
Total Assessment$594,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,214+0.7%
2024$20,077+4.6%
2023$19,192+1.6%
2022$18,883+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1865