Skip to content

156 Walnut StreetMontclair, NJ 07042

Built 1897

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Oct 7, 2019

Property Information

Block2312
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,608
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,100
52%
Improvement Value:$220,900
48%
Total Assessment$460,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,654+0.7%
2024$15,548+4.6%
2023$14,863+1.6%
2022$14,623+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft2,608DeedBook 20200, Page 60543Recorded7/1/2020

Property Sale

Sale
$171,250

To:

Sq Ft2,608DeedBook 20200, Page 70315

Property Sale

SaleMulti
$342,500
DeedBook 12161, Page 2717

Property Built

Built

Year Built: 1897