Skip to content

89 Park StreetMontclair, NJ 07042

Commercial

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Dec 1, 2015

Property Information

Block2312
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningOR3
Sq Footage4,343
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$422,600
50%
Improvement Value:$422,600
50%
Total Assessment$845,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,762+0.7%
2024$28,568+4.6%
2023$27,308+1.6%
2022$26,869+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$900,000

To:

Sq Ft4,472DeedBook 20150, Page 94839