Skip to content

Watchung Avenue(Block 2503 Lot 23)Montclair, NJ 07043

Built 2000

Last Sale Date
Apr 10, 2018

Property Information

Block2503
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningNC
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,200
96%
Improvement Value:$9,400
4%
Total Assessment$234,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,983+0.7%
2024$7,929+4.6%
2023$7,580+1.6%
2022$7,458+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 2000