Skip to content

100 Greenwood AvenueMontclair, NJ 07042

Last Sale Date
Jan 5, 1999

Property Information

Block3209
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningC2
Sq Footage---
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$272,000
92%
Improvement Value:$22,900
8%
Total Assessment$294,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,035+0.7%
2024$9,968+4.6%
2023$9,528+1.6%
2022$9,375+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook NaN, Page NaN