Skip to content

201 Bellevue Ave C0002Montclair, NJ 07043

Built 1947

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Aug 27, 2020

Property Information

Block2602
Lot17
QualifierC0002
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description---
Dwellings1
ZoningNC
Sq Footage1,642
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
40%
Improvement Value:$267,400
60%
Total Assessment$442,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,055+0.7%
2024$14,953+10.0%
2023$13,599-1.5%
2022$13,800+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft1,642DeedBook 20200, Page 89265

Property Sale

Sale
$382,500
DeedBook 12422, Page 5493

Property Sale

Sale
$535,000
DeedBook 6386, Page 439

Property Built

Built

Year Built: 1947