Skip to content

605-607 Valley RoadMontclair, NJ 07043

Built 1931
Commercial

Last Sale Price
$2,400,000
Last Sale Date
Feb 13, 2015

Property Information

Block2602
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningNC
Sq Footage7,629
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$634,600
34%
Improvement Value:$1,251,400
66%
Total Assessment$1,886,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$64,181+0.7%
2024$63,747+4.6%
2023$60,937+1.6%
2022$59,956+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,400,000

From:

To:

DeedBook 12538, Page 9174Recorded2/20/2015

Property Sale

SaleMulti
$3,250,000
DeedBook 6339, Page 195

Property Sale

SaleMulti
$1,350,000
DeedBook 4975, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1931