Skip to content

216 Lorraine AvenueMontclair, NJ 07043

Built 1899

Last Sale Price
$767,145
Last Sale Date
Mar 2, 2017

Property Information

Block2602
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,297
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$345,000
49%
Improvement Value:$359,900
51%
Total Assessment$704,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,988+2.8%
2024$23,329+4.6%
2023$22,300+1.6%
2022$21,941+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$767,145

To:

Sq Ft2,670DeedBook 20170, Page 22786

Property Sale

SaleMulti
$752,000
DeedBook 6244, Page 126

Property Sale

SaleMulti
$238,000
DeedBook 5204, Page 333

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 4783, Page 788

Property Built

Built

Year Built: 1899