Skip to content

612-616 Valley RoadMontclair, NJ 07043

Built 1922
Commercial

Last Sale Price
$1,775,000
Last Sale Date
Jul 29, 2022

Property Information

Block2601
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningNC
Sq Footage7,413
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$646,800
50%
Improvement Value:$653,200
50%
Total Assessment$1,300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$44,239-6.7%
2024$47,394-16.0%
2023$56,420+1.6%
2022$55,512+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,775,000

To:

Sq Ft7,413DeedBook 20220, Page 75267

Property Built

Built

Year Built: 1922