Skip to content

135 Buckingham RoadMontclair, NJ 07043

Built 1919

Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
Jun 22, 2017

Property Information

Block2710
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,083
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$375,000
62%
Improvement Value:$229,700
38%
Total Assessment$604,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,578+0.7%
2024$20,439+4.6%
2023$19,538+1.6%
2022$19,223+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$710,000

To:

Sq Ft2,019DeedBook 20170, Page 57220

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1919