Skip to content

52-54 Gates AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1946
Apartment

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Nov 20, 2001

Property Information

Block3001
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings13
ZoningR3
Sq Footage10,260
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$390,000
27%
Improvement Value:$1,055,000
73%
Total Assessment$1,445,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$49,173+0.7%
2024$48,841+4.6%
2023$46,688+1.6%
2022$45,937+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000

To:

Sq Ft10,260DeedBook 5842, Page 840

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1946