Skip to content

27-29 Woodland AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1912
Apartment

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Jun 8, 2001

Property Information

Block4105
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings11
ZoningR2
Sq Footage8,992
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$330,000
37%
Improvement Value:$562,100
63%
Total Assessment$892,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,358+0.7%
2024$30,153+4.6%
2023$28,824+1.6%
2022$28,360+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft8,992DeedBook 5805, Page 871

Property Sale

SaleMulti
$380,000
DeedBook 5086, Page 466

Property Built

Built

Year Built: 1912