Skip to content

147 Walnut StreetMontclair, NJ 07042

Built 1877

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 24, 2020

Property Information

Block3202
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
Description---
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,513
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,900
34%
Improvement Value:$293,900
66%
Total Assessment$445,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,171+0.7%
2024$15,068+4.6%
2023$14,404+1.6%
2022$14,172+60.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft1,513DeedBook 20191, Page 11259Recorded11/22/2019

Property Built

Built

Year Built: 1877