Skip to content

83 No. Fullerton AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1880

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 31, 2024

Property Information

Block3202
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,388
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$176,000
40%
Improvement Value:$268,900
60%
Total Assessment$444,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,511+0.7%
2024$15,406+4.6%
2023$14,727+1.6%
2022$14,490+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$740,000
Sq Ft2,388DeedBook 20230, Page 11299Recorded2/22/2023

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft2,388DeedBook 20180, Page 91488Recorded10/22/2018

Property Sale

Sale
$319,000

From:

To:

Sq Ft2,292DeedBook 12533, Page 1136Recorded1/8/2015

Property Sale

SaleMulti
$29,800
DeedBook 5327, Page 628

Property Built

Built

Year Built: 1880