Skip to content

119 Walnut Street C0002Montclair, NJ 07042

Built 2006

Last Sale Price
$707,500
Last Sale Date
Jul 13, 2015

Property Information

Block3203
Lot13.01
QualifierC0002
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description---
Dwellings1
ZoningC2
Sq Footage1,868
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$390,000
60%
Improvement Value:$259,400
40%
Total Assessment$649,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,141+0.7%
2024$23,978+4.6%
2023$22,921+1.6%
2022$22,552+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$707,500

From:

To:

Sq Ft1,868DeedBook 12566, Page 4426Recorded7/24/2015

Property Sale

Sale
$630,000
DeedBook 12258, Page 6749

Property Sale

Sale
$690,000
DeedBook 12084, Page 7558

Property Built

Built

Year Built: 2006