Skip to content

72 No. Willow StreetMontclair, NJ 07042

Built 1902

Last Sale Price
$919,000
Last Sale Date
May 2, 2025

Property Information

Block3203
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,170
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$164,300
48%
Improvement Value:$176,900
52%
Total Assessment$341,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,611+0.7%
2024$11,533+4.6%
2023$11,024+1.6%
2022$10,847+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$919,000

To:

DeedBook 20250, Page 29972

Property Sale

Sale
$74,944

To:

Sq Ft2,170DeedBook 20240, Page 67121Recorded11/14/2024

Property Sale

Sale
$802,000

To:

Sq Ft2,170DeedBook 20220, Page 65255Recorded7/12/2022

Property Sale

SaleMulti
$34,100

To:

DeedBook 5834, Page 732

Property Sale

SaleMulti
$85,000

To:

DeedBook 5225, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1902