Skip to content

70-1/2 No. Willow StreetMontclair, NJ 07042

Built 1912

Last Sale Price
$780,000
Last Sale Date
Apr 25, 2022

Property Information

Block3203
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,170
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,400
40%
Improvement Value:$244,100
60%
Total Assessment$408,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,901+0.7%
2024$13,807+23.4%
2023$11,186+1.6%
2022$11,006+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$780,000

To:

Sq Ft2,170DeedBook 20220, Page 46589

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft2,170DeedBook 20180, Page 65532Recorded7/30/2018

Property Sale

SaleMulti
$6,000
DeedBook 5889, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1912