Skip to content

66 No. Willow StreetMontclair, NJ 07042

Built 1909

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 22, 2024

Property Information

Block3203
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings3
ZoningR2
Sq Footage3,760
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$202,300
40%
Improvement Value:$306,400
60%
Total Assessment$508,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,311+0.7%
2024$17,194+4.6%
2023$16,436+1.6%
2022$16,172+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$76,000
DeedBook 4803, Page 750

Property Built

Built

Year Built: 1909